Grzechy Big Pharmy – cz. 3: Pfizer
Pfizer to firma, która od roku 2000 zapłaciła w karach ponad 10 miliardów dolarów w 89 przypadkach naruszeń prawa.
Pfizer, firma farmaceutyczna, która, jak się wydaje, wygrała los na loterii uzyskując tymczasową autoryzację na użycie szczepionki Covid-19, od 2020 r walczy z setkami pozwów dotyczących Zantacu, leku na zgagę. Istnieje podejrzenie, że ten popularny w USA lek może być zanieczyszczony substancją powodującą raka – chodzi o N-nitrozodimetyloaminę (NDMA). Producent się broni, pozwy dotyczące Zantacu są otwarte. Jednak powszechnie wiadomo, że Pfizer popełnił w ostatnich latach wiele przestępstw lub wykroczeń, za które został ukarany. Przestępstwa firmy są dobrze udokumentowane i warto się z nimi zapoznać zwłaszcza w chwili, kiedy cały świat wydaje się bezkrytycznie ufać firmie, która wprowadza na rynek produkt stosowany globalnie, a który nie przeszedł pełnego procesu badań klinicznych.
Pfizer został ukarany największą grzywnę w historii USA w ramach ugody z prokuratorami federalnymi. W 2009 roku największy na świecie koncern farmaceutyczny przyznał się do winy i zgodził się zapłacić 2,3 mld dolarów kary za to, że promował przyjmowanie leków w sposób niezgodny z ich właściwym przeznaczeniem. Firmę oskarżono o wprowadzanie klientów w błąd w kwestii dopuszczalnej dawki i zastosowań leku Bextra (wycofanego z rynku z powodu powikłań kardiologicznych), którego wbrew twierdzeniom producenta nie powinno się było stosować przeciw wszystkim rodzajom bólu, a jedynie przeciw bólom stawów i bólom menstruacyjnym. Podobne zarzuty dotyczyły specyfiku przeciwko schizofrenii (Geodon – reklamowanego jako lek na depresję i demencję), antybiotyku Zyvox i leku przeciw epilepsji Lyrica. Ponadto Pfizera oskarżono o płacenie lekarzom za przepisywanie 9 innych leków swojej produkcji, w tym Viagry.
Ale to nie jedyna wpadka firmy. W latach 90-tych Pfizer był zamieszany w produkcję wadliwych zastawek serca, które doprowadziły do śmierci ponad 100 osób. Pfizer celowo wprowadzał w błąd organy regulacyjne w sprawie zagrożeń. W efekcie firma zgodziła się zapłacić 10,75 miliona dolarów w ramach ugody z Departamentem Sprawiedliwości za wprowadzenie w błąd organów regulacyjnych.
Pfizer zapłacił ponad 60 milionów dolarów w ramach ugody w sprawie Rezulinu, leku na cukrzycę, który został wycofany z rynku w marcu 2002 r. po tym, jak około 100 osób, które go przyjmowały, musiało przejść przeszczep wątroby lub zmarło z powodu ostrej niewydolności wątroby. W 2004 roku Pfizer zgodził się zapłacić 430 milionów dolarów kary w związku z zarzutami o korumpowanie lekarzy, aby ci przepisywali lek na epilepsję Neurontin we wskazaniach, dla których nie był zatwierdzony. W 2003 roku Pfizer zapłacił 6 milionów dolarów na ugodę z 19 stanami, które oskarżyły firmę o wykorzystywanie wprowadzających w błąd reklam do promowania leku Zithromax na infekcje ucha u dzieci.
W Wielkiej Brytanii Pfizer został ukarany grzywną w wysokości prawie 90 milionów euro za zawyżanie kosztów dla Narodowej Służby Zdrowia. Firma Pfizer w 2012 roku podniosła cenę leku Epanutin na epilepsję o 2600% - z 2,83 funtów do 67,50 funtów. Dwa lata później nieznacznie obniżyła cenę do 54 funtów. Skutkiem tak ogromnej podwyżki były potężne wydatki brytyjskiej służby zdrowia. Wydatki służby zdrowia na tabletki w efekcie wzrosły z 2 mln funtów (w 2012 roku) do ok. 50 mln funtów (w 2013 roku). W innych europejskich krajach cena tego leku była znacznie niższa. Pfizer za ten proceder otrzymał karę 84,2 mln funtów. Epanutin w Wielkiej Brytanii wdrożył koncern Pfizer, a później odsprzedał on prawa do dystrybucji tego leku firmie Flynn Pharma, którą również ukarano grzywną - w wysokości 5,2 mln funtów. Firmom nakazano także obniżyć ceny leku.
W 2011 r. ława przysięgłych uznała, że Pfizer dopuścił się oszustwa na tle rasowym przy wprowadzaniu na rynek leku Neurontin. Pfizer zgodził się zapłacić 142,1 miliona dolarów w ramach ugody. Pfizer ujawnił, że zapłacił prawie 4500 lekarzom i innym specjalistom medycznym około 20 milionów dolarów łapówek za wypowiadanie się w imieniu firmy Pfizer.
W 2012 roku amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd ogłosiła, że zawarła ugodę z firmą Pfizer na kwotę 45 milionów dolarów w celu wyjaśnienia zarzutów, że jej spółki zależne przekupywały zagranicznych lekarzy i innych pracowników służby zdrowia w celu zwiększenia sprzedaży zagranicznej.
W 2007 roku Pfizer został pozwany przed amerykański sąd federalny za wykorzystywanie nigeryjskich dzieci jako królików doświadczalnych, bez zgody ich rodziców. Firma farmaceutyczna Pfizer wynajęła detektywów, by znaleźli dowody przeciw prokuratorowi generalnemu Nigerii, szantażowali go, aby skłonić prokuratora do zrezygnowania z postępowania przeciw Pfizerowi. Testy leku Trovan przeprowadzone przez Pfizer spowodowały w Nigerii śmierć 11 dzieci i trwałe uczynienie kalekami 181 dzieci. Stan Kano w Nigerii w skardze na Pfizera żądał (w 2007 roku) 2,75 mld złotych odszkodowana za te przypadki. Ostatecznie Pfizer zapłacił 75 milionów dolarów w ramach ugody w nigeryjskim sądzie za stosowanie eksperymentalnego antybiotyku Trovan na dzieciach. Firma zapłaciła dodatkowo nieujawnioną kwotę w USA, aby uregulować tutejsze zarzuty. Pfizer naruszył prawo międzynarodowe, w tym Konwencję Norymberską ustanowioną po II wojnie światowej, w związku z nazistowskimi eksperymentami na więźniach. W obliczu powszechnej krytyki, Pfizer zobowiązał się przekazać RPA 50 milionów dolarów na lek na AIDS. Niestety - nie dotrzymał tej obietnicy.
W 2009 roku Pfizer wykupił koncern Wyeth mimo problemów i kar jakimi ten był zagrożony w związku z problemami związanymi z lekami na odchudzanie. W drugiej połowie lat 90 Stany Zjednoczone zalała fala euforii po odkryciu nowej metody odchudzania, którą miała być magiczna kombinacja dwóch substancji, fenfluraminy i fenterminy. Mówiło się wówczas o tzw. fenomenie fen-phen. Leki koncernu Wyeth o nazwie Pondimin i Redux znikały z półek w szybkim tempie, czemu towarzyszyła potężna kampania reklamowa. Łącznie przepisano na nie 6 mln recept. W 1997 roku leki fen-phen wycofano z rynku na prośbę władz federalnych. Okazało się, że ich używanie mogło powodować poważne, często nieuleczalne choroby serca. Po odszkodowania zgłosiło się 175 tys. osób. Wyeth miał nadzieję, że koszty zamkną się w 3,75 mld dolarów, ale te tak szybko poszybowały w górę, że koncern zarezerwował na ten cel zawrotną sumę 21 mld dolarów. Pracownicy Pfizera i przejętej przez niego firmy Wyeth korumpowali lekarzy i członków administracji publicznej m.in. w Bułgarii, Rosji, we Włoszech, w Chinach, Chorwacji, Czechach, Serbii i Kazachstanie. Przedstawiciele giganta farmaceutycznego "załatwiali" zgody na wprowadzanie leków do sprzedaży i zwiększanie zakresu ich stosowania. W Rosji schemat był klasyczny: aby uzyskać zgodę na wprowadzenie leków do sprzedaży czy zwiększyć zakres ich stosowania, przedstawiciele firmy zapraszali lekarzy na szkolenia. A rosyjskie szpitale dostawały 5 procent od sprzedaży wypisanych przez siebie leków. Precedens działał od połowy lat 90. do 2005 r. Obce rynki były priorytetem Pfizera – w 2011 roku z 67 mld dol. zysków firmy 40 mld pochodzi z zagranicy. W Polsce w 2012 r CBA badało, czy firma korumpowała także w Polsce. Jak wtedy informowało Ministerstwo Zdrowia, większość z 12 polskich lekarzy członków Rady Konsultacyjnej przy Prezesie Agencji Oceny Technologii Medycznych (AOTM), którzy opiniują leki trafiające na listę refundacyjną, wyjeżdżali na szkolenia sponsorowane przez koncerny farmaceutyczne. Jaka jest skala korupcji skoro w czasie zaledwie sześciu miesięcy w 2009 roku Pfizer przyznał, że zapłacił około 4500 lekarzom i innym ekspertom z branży medycznej 20 milionów USD za konsultacje i wystąpienia w imieniu firmy? Pfizer musiał też zapłacić 55 milionów dolarów w ramach ugody w związku z zarzutami amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, że lek na refluks - Protonix - był promowany do niezatwierdzonych zastosowań. Jakie pieniądze wchodzą w grę skoro Pfizer nabył firmę Wyeth w 2009 roku za 68 miliardów dolarów wiedząc o możliwych wysokich odszkodowaniach i karach?
Duet Pfizer/Weth miał więcej problemów. Firma produkowała lek zapobiegający odrzuceniu przeszczepu nerek o nazwie Rapamune. Weth zachęcało swych pracowników, by przekonywali lekarzy, aby ci przepisywali lek także osobom, którym przeszczepiono inne organy, co było niezgodne z prawem. Firma płaciła również specjalne "bonusy" by "zaktywizować sprzedaż" leku. Za niniejsze występki wymierzono Pfizerowi grzywnę w wysokości 157,5 mln dolarów oraz 257 mln dolarów roszczeń cywilnych.
W 2011 Pfizer zgodził się zapłacić 14,5 mld dolarów odszkodowań w związku z oskarżeniami o fałszywe informacje reklamujące Detrolu, lek mającego pomagać w przeroście prostaty. Detrol był wcześniej przepisywane kobietom przy schorzeniach dróg moczowych. W koncernie uznano jednak, że sprzedaż medykamentu wzrośnie jeszcze bardziej jeśli przekona się lekarzy by przepisywali go jako antidotum na kłopoty z prostatą. A ponieważ występowanie powiększonej prostaty wraz z wiekiem mężczyzn jest powszechne, sprzedaż Detrolu stała się prawdziwą żyłą złota. W sądzie udowodniono, że Pfizer starał się zwiększyć sprzedaż Detrolu płacąc łapówki lekarzom, którzy zalecali zażywanie dużych jego ilości. Ponadto udowodniono, że koncern premiował pracowników, którzy w ten sposób reklamowali ten lek, a wstrzymywał premie tym, którzy tego odmówili.
Pfizer stał się największą firmą farmaceutyczną na świecie w dużej mierze dzięki wykupywaniu swoich konkurentów . W ciągu ostatnich kilkunastu lat dokonał trzech mega-przejęć: Warner-Lambert w 2000 roku, Pharmacia w 2003 roku i Wyeth w 2009 roku. Pfizer rozwinął się również dzięki agresywnemu marketingowi, którego pionierem był już w latach 50-tych, wykupując bezprecedensowe powierzchnie reklamowe w czasopismach medycznych. W USA większość programów w mediach głównego nurtu jest Brought to you by Pfizer! - czyli sponsorowana przez Pfizer. Pfizer to firma która od roku 2000 zapłaciła w karach ponad 10 miliardów dolarów w łącznie 89 przypadkach naruszeń prawa. Ale w 2020 rządowe agencje regulujące rynek leków w Stanach, Unii Europejskiej oraz innych krajach zgodnie udzielają Pfizerowi tymczasową autoryzację na użycie produktu, który nie przeszedł całego procesu badań klinicznych i zezwalają – a wręcz promują produkt i zmuszają obywateli do szczepień. Wypada zadać pytanie, czy następne procesy doprowadzą giganta do bankructwa czy spowodują kolejny wzrost notowań akcji firmy?
Źródła:
https://violationtracker.goodjobsfirst.org/parent/pfizer
https://finanse.wp.pl/farmaceutyczny-gigant-szantazowal-prokuratora-nigerii-6114549795546753a
http://afryka.org/kiedy-pfizer-nam-zaplaci/
https://childrenshealthdefense.org/defender/pfizer-whistleblower-lawsuit-fraud/
https://wolnemedia.net/mroczna-historia-korporacji-pfizer/
https://www.corp-research.org/pfizer
https://www.bibula.com/?p=58338
https://www.rp.pl/biznes/art12941831-pfizer-zaplaci-491-mld-dolarow-kary
Cześć. Od roku prowadzę największe na świecie archiwum wszystkich dowodów na kłamstwa, jakie wciska nam się od dwóch lat. Posegregowane na kategorie, wszystkie publikacje naukowe, statystyki, zestawienia, itd. Podrzuć je proszę swoim czytelnikom ;) StoDowodow.pl