Komisja Europejska podpisuje nową umowę z Gilead na zakup remdesiviru
WHO nie zmieniła swojego stanowiska - nadal jest przeciwna jego stosowaniu u pacjentów z Covid-19
Firma Gilead Sciences i Komisja Europejska podpisały dzisiaj nową umowa w sprawie zamówienia publicznego (JPA), która zapewni stały, szybki i sprawiedliwy dostęp do leku Veklury® (remdesivir) dla uczestniczących państw członkowskich w całej Unii Europejskiej (UE) i Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Umowa obejmuje zakupy leku Veklury w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy i ma możliwość przedłużenia o dodatkowe sześć miesięcy. Następuje ona po wygaśnięciu pierwotnej umowy JPA, podpisanej w październiku 2020 r.
"Z zadowoleniem przyjmujemy nową umowę zakupu Veklury, które nadal będzie pomagać rządom w całej Europie w zapewnieniu szybkiego dostępu do tego krytycznego leku" - powiedziała Johanna Mercier, Chief Commercial Officer, Gilead Sciences. "Veklury jest przeciwwirusowym lekiem standardowym dla odpowiednich hospitalizowanych pacjentów w całym spektrum ciężkości choroby COVID-19. Pomógł on setkom tysięcy pacjentów w całej Europie szybciej wrócić do zdrowia i skrócić pobyt w szpitalu, co generuje oszczędności dla systemów opieki zdrowotnej. Po niedawnym rozszerzeniu wskazań do stosowania u pacjentów z ryzykiem progresji choroby, Veklury ma teraz potencjał, aby pomóc jeszcze większej liczbie pacjentów, więc cieszymy się, że to JPA pomoże zapewnić, że Veklury będzie dostępny dla pacjentów, kiedy będą go potrzebować."
W listopadzie 2020 eurodeputowana Virginie Joron zadała Komisji Europejskiej pytanie o skandal dotyczący wartego 1 mld euro zakupu Remdesiviru, który, jak się okazało w badaniach nie miał on żadnego wpływu na poprawę zdrowia pacjentów. „9 października 2020 roku Unia Europejska została poinformowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) o negatywnych wynikach badania przeprowadzonego w 405 szpitalach i 30 krajach na ponad 11 000 pacjentów COVID-19. W badaniu tym, upublicznionym 15 października 2020 r., stwierdzono, że "hipoteza, że remdesivir może zapobiec znacznej frakcji zgonów, jest absolutnie wykluczona". 20 listopada 2020 roku WHO oficjalnie odradza "podawanie remdesiviru pacjentom hospitalizowanym, niezależnie od nasilenia objawów, ponieważ nie ma dotychczas dowodów na to, że remdesivir poprawia przeżywalność i inne wyniki zdrowotne u tych pacjentów". W związku z tym Pani Joron zadała pytania:
1. Biorąc pod uwagę, że WHO wskazała, że poinformowała Gilead o tych negatywnych wynikach w dniu 23 września 2020 r., przed podpisaniem umowy, jaka procedura została wszczęta przez Komisję, aby rozwiązać umowę i podać Gilead do sądu?
2. Jaki autorytet naukowy i jacy eksperci zidentyfikowali i potwierdzili potrzebę tego ogromnego zamówienia, skoro WHO wycofała remdesivir ze swoich zaleceń 4 września 2020 roku, a wątpliwości co do skuteczności tego produktu znane są od lutego 2020 roku?”
W odpowiedzi usłyszała, że Komisja nie przewiduje renegocjacji umowy, ponieważ Remdesivir nadal posiada warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu.
Teraz Komisja Europejska podpisuje nowy kontrakt no dostawy tego leku, który jak twierdzi wielu naukowców jest mało skuteczny, toksyczny i wręcz powoduje uszkodzenia nerek i wątroby wśród pacjentów. Dr Paul E. Marik w pozwie przeciwko Sentara Healthcare, które zmuszało do podawania pacjentom remdesiviru pisał: "Nie przepisuję Remdesivir .... leku, który jest nieskuteczny, nie przynosi korzyści pacjentom i jest potencjalnie toksyczny". Magazyn The Science publikuje obszerny artykuł zatytułowany „Bardzo, bardzo złe opinie o remdesivirze, pierwszym zatwierdzonym przez FDA leku na COVID-19”.
Przypomnijmy, że w skład panelu Narodowego Instytutu Zdrowia rekomendującego udzielenie tymczasowej autoryzacji na użycie remdesiviru wchodziło 9 osób, które miały powiązania finansowe z firmą Gilead Sciences, producentem leku Veklury® (remdesivir): Rajesh Gandhi był członkiem rady doradczej firmy Gilead Sciences, a pozostałych ośmiu było konsultantami firmy i/lub otrzymywali wsparcie badawcze lub inne honoraria od Gilead.
Ciekawe jak jest w Polsce?
Źródła:
https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-9-2020-006511_FR.html
https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-9-2020-006511-ASW_FR.html
https://covid19criticalcare.com/wp-content/uploads/2021/11/Dr.-P.-Marik-v.-Sentara-Healthcare.pdf
https://principia-scientific.com/doctor-reveals-remdesivir-is-real-cause-of-covid-19-maladies/