ONET przytacza opublikowane w The Lancet badanie i twierdzi: "Dane uspokajają"
NOP-y po szczepionkach mRNA na COVID-19. Ogromne badanie z USA i jasny wniosek... Naprawdę?
Badanie to zostało przytoczone pod wpisem dotyczącym raportu Pfizera, o którym mówił dr Campbell:
Nie wiem czy Pan Nikt to ja czy dr Campbell ale odpowiem ja, bo pod moim postem wpis się pojawił. Napisany przez „Lekarz stomatolog, Wykładowca Uniwersytecki WUM” – w odpowiedzi na wątek w którym przedstawiam reakcję dr Campbella na opublikowane przez Pfizer skumulowanej analizy zgłoszeń zdarzeń niepożądanych, Pani @RenataLenkiewi1 przytacza (jako kontrargument obalający raport Pfizera?) artykuł z Onetu, autorstwa Moniki Mikołajskiej „NOP-y po szczepionkach mRNA na COVID-19. Ogromne badanie z USA i jasny wniosek”. Artykuł – tu link do niego https://www.medonet.pl/porozmawiajmyoszczepionce/szczepionka-na-covid-19,nop-y-po-szczepionkach-mrna-na-covid-19--ogromne-badanie-z-usa-i-jasny-wniosek,artykul,07487426.html - jak sądzę, bo nie podaje źródeł - powołuje się na to badanie: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1473309922000548.
W artykule czytamy: „W badaniu przeanalizowano dane z dwóch systemów monitorowania bezpieczeństwa szczepionek: VAERS i v-safe.” Analiza przeprowadzona została w USA a prace wspierała agencja rządowa Centers for Disease Control and Prevention — CDC). Dane obejmują pierwsze sześć miesięcy szczepień tymi preparatami (podano niemal 300 mln dawek – Pfizer i Moderna).
VAERS to akronim od Vaccine Adverse Event Reporting System (System Zgłaszania Niepożądanych Działań Szczepione). System ten został utworzony przez FDA i CDC w 1990 r. i służy do zgłaszania tzw. zdarzeń niepożądanych, czyli wszelkich działań niepożądanych, które występują w po wstrzyknięcia produktu biologicznego. Może to być zarówno łagodne zdarzenie niepożądane, takie jak ból w miejscu wstrzyknięcia lub ból głowy, jak i ciężkie zdarzenie niepożądane, do którego można zaliczyć zgon. Rolą bazy VAERS jest nadzór nad bezpieczeństwem farmakoterapii, który służy do wykrywania zdarzeń niepożądanych, które nie zostały rozpoznane w badaniach przed wprowadzeniem produktu na rynek. Czym jest v-safe? „V-safe to narzędzie oparte na smartfonie, które wykorzystuje wiadomości tekstowe i ankiety internetowe, aby zapewnić spersonalizowaną kontrolę stanu zdrowia po otrzymaniu szczepionki COVID-19. Za pośrednictwem v-safe możesz szybko poinformować CDC, czy po otrzymaniu szczepionki COVID-19 wystąpiły u Ciebie jakiekolwiek skutki uboczne. W zależności od udzielonych odpowiedzi, ktoś z CDC może zadzwonić, aby sprawdzić, co u Ciebie słychać. Ponadto v-safe przypomni Ci o konieczności podania drugiej dawki szczepionki COVID-19, jeśli będzie ona potrzebna. Twój udział w programie v-safe CDC ma znaczenie - pomaga zachować bezpieczeństwo szczepionki COVID-19.”
Co znaleziono? Dane zostały podzielone na części obejmujące pierwsze 6 miesięcy (od 14 grudnia 2020 r. do 14 czerwca 2021 r.). W okresie objętym badaniem w Stanach Zjednoczonych podano 298 792 852 dawki szczepionek mRNA. W VAERS przetworzono 340 522 zgłoszenia: 313 499 (92,1%) to zgłoszenia niepoważne, 22 527 (6,6%) to zgłoszenia poważne (bez zgonów), a 4 496 (1,3%) to zgłoszenia śmiertelne.
„Jeśli chodzi o system v-safe, to spośród prawie 8 mln zgłoszeń ponad połowa dotyczyła reakcji miejscowych (4,6 mln) i ogólnoustrojowych (3,6 mln) po szczepieniu (występowały one częściej po podaniu drugiej dawki). Działania niepożądane były najczęściej zgłaszane dzień po szczepieniu i niemal wszystkie były łagodne. Najczęściej były to zmęczenie (34 proc. po pierwszej dawce, 56 proc. po drugiej), ból głowy (27 proc. po dawce pierwszej, 46 proc. po drugiej) oraz ból w miejscu wstrzyknięcia (66 proc. po dawce pierwszej, 69 proc. po dawce drugiej). Mniej niż 1 proc. uczestników zgłosiło, że szukało opieki medycznej po którejkolwiek dawce szczepionki.”
Według podanych w analizie liczb, u 1 na 877 osób, którym wstrzyknięto preparat, wystąpiło zdarzenie niepożądane (AE). Dla nie to jest dosyć wysokie ryzyko. Spośród osób, u których wystąpiło zdarzenie niepożądane, 1 na 76 zmarła. Zatem masz 1 na 66666 (to nie jest żart) szans na to, że umrzesz, jeśli dostaniesz zastrzyk. Czy to są uspakajające dane? Ile osób zdecydowałoby się na przyjęcie preparatu, jeśli wiedzieliby, że ryzyko zgonu wynosi 1/66666 - przy zagrożeniu chorobą, którą 80% osób przechodzi bezobjawowo? Zwłaszcza jak porówna się zgłoszenia niepożądane przy tej szczepionce w porównaniu do zgłoszeń WSZYSTKICH szczepionek podawanych od 2011 roku – dane powalają:
Według Onetu - "Dane uspokajają". Pamiętajmy, że Lancet – niegdyś jedno z najpoważniejszych źródeł ośmieszył się publikacją niewiarygodnego badania mówiącego o szkodliwości hydroksychlorochiny w leczeniu C-19, które zostało wycofane - https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)31180-6/fulltext
Warto zwrócić uwagę na inne badanie opublikowane w JAMA 25 stycznia 2022, dotyczące tego, jakie jest ryzyko wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego po szczepionce COVID-19 opartej na mRNA w USA w którym analizowano przypadki zapalenia mięśnia sercowego zgłoszone po szczepieniu COVID-19 opartym na mRNA w USA w okresie od grudnia 2020 r. do sierpnia 2021 r - https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2788346
Wyniki: w opisowym badaniu 1626 przypadków zapalenia mięśnia sercowego w krajowym systemie pasywnego zgłaszania, surowe wskaźniki zgłaszalności w ciągu 7 dni po szczepieniu przekraczały oczekiwane wskaźniki w wielu warstwach wiekowych i płciowych. Częstość występowania przypadków zapalenia mięśnia sercowego była najwyższa po drugiej dawce szczepienia u młodocianych mężczyzn w wieku od 12 do 15 lat (70,7 na milion dawek szczepionki BNT162b2), u młodocianych mężczyzn w wieku od 16 do 17 lat (105,9 na milion dawek szczepionki BNT162b2) i u młodych mężczyzn w wieku od 18 do 24 lat (52,4 i 56,3 na milion dawek szczepionki BNT162b2 i szczepionki mRNA-1273, odpowiednio). Na podstawie danych z biernego nadzoru w Stanach Zjednoczonych stwierdzono, że ryzyko wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego po podaniu szczepionki COVID-19 opartej na mRNA było zwiększone w wielu grupach wiekowych i płciowych, a największe po podaniu drugiej dawki szczepionki występowało u młodocianych mężczyzn i młodych mężczyzn. Ryzyko to należy rozpatrywać w kontekście korzyści wynikających ze szczepienia COVID-19.
W TABELI widać zgłoszenia do VAERS po szczepieniu szczepionką COVID-19 opartą na mRNA, które spełniały definicję przypadku zapalenia mięśnia sercowego według CDC w ciągu 7-dniowego przedziału ryzyka na milion dawek podanej szczepionki.
Dwie dawki zwiększały ryzyko (u mężczyzn) w przedziale wiekowym średnio o (liczba przypadków dzielona przez liczbę spodziewaną przypadków w oparciu o dane statystyczne z baza badań komercyjnych IBM MarketScan za okres 2017-2019):
- 133 razy dla osób w wieku 12-15 lat
- 79 razy dla osób w wieku 16-17 lat
- 30 razy dla osób w wieku 18-24 lat
- 12 razy dla osób w wieku 25-29 lat
- 11 razy dla osób w wieku 30-39 lat
- 4 razy dla osób w wieku 40-49 lat