Ujemna skuteczność szczepień
Cleveland Clinic: ryzyko zachorowania na grypę jest znacznie wyższe w przypadku osób zaszczepionych.
Cleveland Clinic w Ohio jest prywatną, niekomercyjną organizacją opieki zdrowotnej, zatrudniającą znaczną liczbę pracowników i działającą w wielu lokalizacjach. Na dzień 31 grudnia 2024 roku Cleveland Clinic zatrudniała na całym świecie łącznie 82 608 osób, w tym ponad 5 743 lekarzy i badaczy oraz 20 160 zarejestrowanych pielęgniarek i zaawansowanych dostawców praktyk, z czego ok 55 000 w samym Ohio.
Od kilku lat Cleveland Clinic prowadzi obowiązkowy program szczepień przeciwko grypie, który wymaga od pracowników corocznego zaszczepienia się (zwolnienie z obowiązku jest możliwe tylko z przyczyn medycznych lub religijnych). W tym roku klinika przeprowadziła prospektywne badanie kohortowe, do którego włączono pracowników Cleveland Clinic Health System (CCHS) zatrudnionych w Ohio. Celem badania była ocena skuteczności szczepionki przeciw grypie w sezonie wirusowym 2024-2025.
Wynik pokazały, że skuteczność szczepionki przeciwko grypie była ujemna i wynosiła -26,9%, innymi słowy, przyjęcie szczepionki przeciw grypie zwiększało prawdopodobieństwo zachorowania na grypę o 26,9%. Badanie nie precyzuje, ile pieniędzy przemysł farmaceutyczny zarobił na sprzedaży szczepionki o negatywnej skuteczności, nie wymienia też skutków ubocznych, które wystąpiły po tej podaniu.
Spośród 53 402 pracowników, 43 857 (82,1%) otrzymało szczepionkę przeciw grypie, z czego 1079 osób zachorowało (2,02%). Skumulowana zapadalność na grypę rosła szybciej wśród osób zaszczepionych niż niezaszczepionych. Po uwzględnieniu czynników takich jak wiek, płeć, praca w zawodzie pielęgniarki klinicznej oraz miejsce zatrudnienia, analiza wykazała, że osoby zaszczepione miały istotnie większe ryzyko zachorowania na grypę w porównaniu z niezaszczepionymi, a skuteczność szczepionki oszacowano na -26,9%. Wyniki badania wskazują, że wśród dorosłych w wieku produkcyjnym szczepienie przeciw grypie wiązało się z niemal 27% wyższym prawdopodobieństwem wystąpienia choroby w sezonie infekcji wirusowych atakujących układ oddechowy.
Ta sama klinika przeprowadziła w kwietniu 2023 roku badanie dotyczące skuteczności szczepień przeciwko Covid-19. Badaniem objęto pracowników Cleveland Clinic zatrudnionych w momencie, gdy pojawiła się biwalentna (dwuskładnikowa) szczepionka przeciwko COVID-19, badano skumulowaną zapadalność na COVID-19 w ciągu kolejnych 26 tygodni. W trakcie badania wśród 51 017 pracowników COVID-19 wystąpił u 4424 (8,7%), ale co ciekawe, ryzyko zachorowania na COVID-19 wzrastało również wraz z liczbą otrzymanych wcześniej dawek szczepionki - im większa liczba wcześniej otrzymanych szczepionek, tym większe ryzyko zachorowania na COVID-19.. Badanie pokazało również, że osoby, które miały naturalną odporność nabytą przez zarażenie wariantem Omikron chorowały rzadziej, niż te, które nie przebyły infekcji.
Zgodnie więc z danymi z Cleveland, jeśli ktoś chce zmaksymalizować swoje szanse na zarażenie się COVID-19, powinien zaszczepić się jak największą liczbą dawek szczepionki przeciwko COVID-19, w ten sposób zwiększy szanse na zarażenie się COVID-19, pomijając kwestie możliwości wystąpienia skutków ubocznych.
"Panie Mariuszu - jak można Pana wesprzeć?" - zadał mi pytanie jeden z moich subskrybentów. Blog na Substacku jest to hobby czasochłonne, ale nie planowałem tej działalności, jako źródła dodatkowego dochodu (do tej pory mam jednego płatnego subskrybenta ochotnika). Ale jeśli ktokolwiek uważa, że warto udzielić mi wsparcie finansowe - to poniższa zrzutka daje taką możliwość. Za każdą wpłatę - serdecznie dziękuję :)
Źródła:
https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2025.01.30.25321421v3