Ustawa zabraniająca finansowanie WHO
Do Kongresu wpłynął projekt ustawy HR 419 "No Taxpayer Funding for the World Health Organization Act”, zakazującej USA przekazywania jakichkolwiek środków na WHO
Kongresman Chip Roy przedłożył w Kongresie projekt ustawy HR 419 "No Taxpayer Funding for the World Health Organization Act”, która zakazuje Stanom Zjednoczonym przekazywania jakichkolwiek środków finansowych lub dobrowolnych datków na rzecz Światowej Organizacji Zdrowia (https://www.congress.gov/bill/117th-congress/house-bill/419).
Jak pokazała reakcja WHO na wirus SARS-CCoV-2, organizacja ta jest nie tylko nieskuteczna, ale także forsuje politykę i programy, które są szkodliwe dla amerykańskich pacjentów i dobrobytu naszego kraju. Na przykład, początkowo pomagając Komunistycznej Partii Chin w ukrywaniu szczegółów na temat pochodzenia i zdolności przenoszenia się wirusa COVID, WHO promowała później bezsensowne blokady i inne przypadki łamania praw człowieka w Chinach jako działania, które powinny być naśladowane przez inne kraje https://foreignpolicy.com/2020/04/02/china-coronavirus-who-health-soft-power/.
Stany Zjednoczone – jak podaje Kaiser Family Foundation (https://www.kff.org/coronavirus-covid-19/fact-sheet/the-u-s-government-and-the-world-health-organization/) - są największym fundatorem WHO, przeznaczając na ten cel od 400 do 500 milionów dolarów rocznie”. W 2020-21 - 17.13% budżetu WHO pochodzi z wpłat Niemiec, Bill Gates wpłacił łącznie 15.95% (przez fundację i Gavi) a USA wpłaciło 7.15% - https://open.who.int/2020-21/contributors/contributor
Jak wiemy, obecnie podejmowane są wysiłki zmierzające do wzmocnienia nieudanego przywództwa WHO poprzez propozycję stworzenia nowego traktatu pandemicznego, który mógłby dać międzynarodowym organom regulacyjnym więcej narzędzi do ogłaszania protokołów i procedur, które przyniosą więcej szkód niż pożytku - https://www.who.int/news/item/01-12-2021-world-health-assembly-agrees-to-launch-process-to-develop-historic-global-accord-on-pandemic-prevention-preparedness-and-response.
Ponadto WHO ma rozważyć poprawki, zaproponowane przez administrację Bidena, do istniejących Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych (IHR), które wydają się rozszerzać władzę WHO, ograniczając jednocześnie możliwość przeciwstawiania się przez narody niepożądanym działaniom WHO. Podczas gdy niektórzy analitycy przedstawiają dość łagodne uzasadnienie rozważanych zmian, inni ostrzegają przed tragicznymi konsekwencjami dla wolności medycznej i suwerenności narodowej. Dokładne konsekwencje mogą być niejednoznaczne, ale jasne jest, że Stany Zjednoczone powinny odciąć się od tego międzynarodowego organu, którego interesy są sprzeczne z tym, co jest najlepsze dla pacjentów i naszego narodu. https://apps.who.int/gb/ebwha/pdf_files/WHA75/A75_18-en.pdf.
AAPS (Association of American Physicians and Surgeons - Stowarzyszenie Amerykańskich Lekarzy i Chirurgów) już ponad 60 lat temu ostrzegało w biuletynie z marca 1955 roku, że: "Światowa Organizacja Zdrowia (...) jest kolejną agencją Organizacji Narodów Zjednoczonych (...), w której amerykańscy podatnicy płacą za większość działań, ale mają niezwykle mały głos w sprzeciwie wobec socjalistycznych programów oferowanych przez tę agencję" a ”ostatnie działania WHO, w połączeniu ze zbliżającym się rozszerzeniem jej władzy, sygnalizują, że nadszedł czas, aby usunąć USA z WHO”. Aby osiągnąć ten cel, AAPS apeluje o poparcie projektu HR 419 autorstwa Rep. Chipa Roya, który zabrania rządowi USA przekazywania jakichkolwiek środków finansowych na rzecz Światowej Organizacji Zdrowia.
Jakie stanowisko zajmie Polska w tym procesie? W odpowiedzi na przekazany drogą elektroniczną w dniu 9 lutego 2022 r. wniosek o udostępnienie informacji publicznej dotyczący udzielenia informacji “czy Państwo Polskie planuje podpisanie traktatu WHO lub inna światową instytucją, który zezwoli na nadzór tejże instytucji nad potencjalnymi przyszłymi pandemiami”, Pani dyrektor Katarzyna Drążek-Laskowska odpowiedziała, że: “Ostateczna decyzja o przystąpieniu naszego kraju do wynegocjowanego instrumentu, w tym zgłaszanie ew. zastrzeżeń do poszczególnych artykułów, zostanie podjęta, gdy będzie znany jego finalny kształt. W przypadku przystąpienia Polski do umowy, która przekazywałaby kompetencje organów władzy państwowej do organizacji międzynarodowej, zastosowanie ma art. 90 Konstytucji RP, wymagający ratyfikacji takiej umowy na zasadach określonych w tym artykule.”
Art. 90
Rzeczpospolita Polska może na podstawie umowy międzynarodowej przekazać organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach.
Ustawa, wyrażająca zgodę na ratyfikację umowy międzynarodowej, o której mowa w ust. 1, jest uchwalana przez Sejm większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz przez Senat większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
Wyrażenie zgody na ratyfikację takiej umowy może być uchwalone w referendum ogólnokrajowym zgodnie z przepisem art. 125.
Uchwałę w sprawie wyboru trybu wyrażenia zgody na ratyfikację podejmuje Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Czy jest szansa w obecnym układzie politycznym na zablokowanie ratyfikacji traktatu pandemicznego WHO?
Źródła:
https://worldcouncilforhealth.org/