3 Comments

Panie Mariuszu - byłbym bardzo ostrożny z omawianiem prac, opublikowanych po marcu 2020 roku. Ta praca wygląda na pomyłkę.

Expand full comment
author
Nov 6, 2022·edited Nov 6, 2022Author

Dziękuję za uwagę Panie Normanie. Praca posłużyła jako pretekst do pokazania problemu finansowania badań które w 2020r miały pomóc w znalezieniu lekarstwa na "zarazę" co przestało być modne kiedy pojawiły się szczepionki. Podobny problem był z badaniami finansowanymi przez Narodowe Centrum Nauki, które w maju 2020 w ekspresowym tempie przyznało 19 mln na wsparcie wyłonionych w konkursie projektów badań nad Covid-19. Jedną z laureatek została dr hab. Ewelina Król z Uniwersytetu, finansowanie (999 tys) projektu „Droga do bezpiecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 – modyfikacje białka strukturalnego »Spike« prowadzące do eliminacji efektu ADE". NCN objęło też finansowaniem projekt „Retargetowanie znanych leków w kierunku proteaz uczestniczących w rozwoju choroby COVID-19”, badanie prowadzone pod kierownictwem Prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej (1 590 000 zł). Celem projektu było przeszukanie biblioteki kilku tysięcy zaakceptowanych przez amerykańską Agencję Żywności i Leków i inne agencje leków wobec pięciu proteaz (ACE2, TMPRSS2, katepsyn B i L, SARS-CoV-2-PLpro) w celu znalezienia cząsteczek, które mogą hamować którąkolwiek z tych proteaz zaangażowanych w inwazję SARS-CoV-2 i rozwój COVID-19. Identyfikacja takich cząsteczek natychmiast dostarczy informacji o kandydatach do retargetowania leków.

Z czasem widać, że to wyrzucone pieniądze publiczne - bo efekty badań nawet jeśli są, to ich nie poznamy bo mamy szczepionki.

Expand full comment
Feb 26, 2023Liked by Mariusz Jagóra

a propos tego retargetowania w wykonaniu Drąga: tą samą pracę w owym czasie wykonała AI, znajdując kilkaset potencjalnych celów. Była gdzieś publikacja wyników.

...mnie bardziej martwi wpływ "szczepień" mRNA na zachowanie limfocytów wobec samych siebie, komórek krwi, gonad i szpiku oraz wpływ wolnego białka Spike, które produkowane jest w ogromnych ilościach, na zapalenia CUN (bo chyba oczywistym jest, że odróżnienie Spike od priona jest dla mózgu niemożliwe).

...a choroby prionowe rozwijają się dziesięciolecia, więc problem dopiero nadchodzi.

...ci ludzie z pianą na ustach poruszający się jak zombie w drgawkach... to chyba tak będzie wyglądało.

Expand full comment