Gra pozorów
Unia Europejska nie czekając na przyjęcie Traktatu Pandemicznego wprowadza zapisy zawarte w projektowanym dokumencie.
Wiele organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, niezależnych dziennikarzy na całym świecie stara się ostrzec opinię publiczną przez zagrożeniami dla suwerenności państw członkowskich, jakie niesie z sobą forsowany przez Światową Organizację Zdrowia Traktat Pandemiczny.
Podczas konferencji Health and Democracy, która odbyła się w siedzibie europarlamentu w Strasburgu 13 września 2023 roku, mecenas Philipp Kruse zwrócił m.in. uwagę na zagrożenia wynikające z zawartej w projekcie traktatu koncepcji „One Health – Jedno Zdrowie”: „Na podstawie niezwykle niejasnej koncepcji „One Health”, która w zasadzie oznacza wszystko i nic - zdrowie zwierząt, ekosystem, obawy o poziom CO2 i oczywiście zdrowie ludzkie, Dyrektor Generalny WHO może samodzielnie podjąć decyzję o podjęciu stałych środków, w tym nawet do ogłoszeniu stanu zagrożenia zdrowia publicznego czy pandemii o zasięgu międzynarodowym”.
One Health to podejście, które uznaje, że zdrowie ludzi, zwierząt i roślin jest współzależne i powiązane ze zdrowiem ekosystemów, w których istnieją. WHO twierdzi, że One Health ma kluczowe znaczenie dla przeciwdziałania zagrożeniom dla zdrowia na styku zwierzę-człowiek-środowisko. Koncepcja ta zyskała na znaczeniu w ostatnich latach, ponieważ, jak twierdzi WHO, wiele czynników zmieniło interakcje między ludźmi, zwierzętami, roślinami i naszym środowiskiem, a WHO promuje badania One Health w celu opracowania zrównoważonego systemu kontroli chorób. W zgodzie z tą koncepcją, Traktat Pandemiczny przewiduje, że WHO ma prawo nie tylko ogłaszać zalecenia, wydane na podstawie opinii kilku ekspertów, którzy uznają, że „zmiany klimatyczne” wynikające z działalności człowieka zagrażają ekosystemowi, ale także nakładać na mieszkańców planety lub na określony region wszelkiego rodzaju ograniczenia - ograniczenia dostępu, blokady, nadzór i eksperymentalne metody leczenia, za każdym razem, kiedy uzna to za stosowne.
30 listopada 2022 r. Komisja Europejska przyjęła komunikat pt. „Strategia UE w dziedzinie zdrowia na świecie – Lepsze zdrowie dla wszystkich w zmieniającym się świecie”, którego celem jest „poprawa bezpieczeństwa zdrowotnego na świecie i zapewnienie lepszego zdrowia dla wszystkich”. Strategia ta ma kierować unijnymi działaniami w obszarze zdrowia na świecie do 2030 r. i „przedstawia jasne priorytety polityczne, wytyczne oraz operacyjne linie działania. Tworzy również nowe ramy monitorowania do celu oceny skuteczności i oddziaływania unijnych polityk i finansowania”.
Pod koniec stycznia 2024 delegacje państw członkowskich otrzymały konkluzje Rady Europy w sprawie Strategii (5908/24), w wersji zatwierdzonej przez Radę na 4003. posiedzeniu, które odbyło się 29 stycznia 2024 r.
Z dokumentu dowiadujemy się, że „najwyższy osiągalny poziom ochrony zdrowia fizycznego i psychicznego jest prawem człowieka”. Rada UE podkreśla, że zdrowie to jeden z warunków wstępnych zrównoważonego rozwoju, i że ma ono duże znaczenie dla bezpieczeństwa, stabilności i dobrobytu wszystkich społeczeństw, w tym społeczeństw w UE.
Co jest kluczowe dla zdrowia? Według Rady najważniejsze jest „osiągnięcie równości płci, zwalczanie szkodliwych stereotypów płci, zaradzenie problemowi stygmatyzacji i dyskryminacji są kluczowe dla posiadania dobrego zdrowia przez wszystkich. Zdrowie na świecie wymaga skutecznych działań wielostronnych i inkluzywnych partnerstw z udziałem wielu zainteresowanych stron oraz jest jednym z podstawowych filarów polityki zewnętrznej UE, koniecznym do wzmocnienia międzynarodowego porządku opartego na zasadach”. Jakich zasadach? Tego Rada nie precyzuje.
Rada przypomina, że w niedawnych konkluzjach położyła nacisk na „wiodącą, koordynującą i dotyczącą tworzenia przepisów rolę Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w kontekście zdrowia na świecie, podkreślając znaczenie stosowania podejścia ‘Jedno zdrowie’, i wyraziła ambicję UE, by do 2050 r. osiągnąć neutralność klimatyczną, wzywając jednocześnie do zwalczania dezinformacji”.
Rada podkreśla, że „UE i jej państwa członkowskie, w ramach swoich odpowiednich mandatów i kompetencji, muszą korzystać ze sposobności wzmacniania swojego oddziaływania jako globalne i regionalne podmioty, by przyczyniać się w konkretny i wymierny sposób do tworzenia zdrowszego i bezpieczniejszego świata, w tym w środowiskach o niestabilnej sytuacji, dotkniętych przez kryzysy i konflikty. W tym kontekście Rada wzywa do zwiększenia ambicji poprzez stosowanie wszechstronnego podejścia, od skupiania się na ratowaniu życia i ograniczaniu występowania i rozprzestrzeniania się chorób po również propagowanie zdrowia i dobrostanu, w tym zdrowia psychicznego i zwalczania dyskryminacji i stygmatyzacji, w szczególności w odniesieniu do kobiet i dziewcząt, dzieci i młodzieży, osób starszych, osób z niepełnosprawnościami, osób LGBTI, ludności rdzennej oraz osób i społeczności podatnych na zagrożenia lub marginalizowanych oraz migrantów i osób wysiedlonych. Punktami odniesienia dla tych wysiłków powinny być trzy uzupełniające się priorytety strategii, w tym „zapobieganie zagrożeniom dla zdrowia, w tym pandemiom, i zwalczanie ich dzięki stosowaniu podejścia ‘Jedno zdrowie’– aby unikać przyszłych kryzysów zdrowotnych i łagodzić ich skutki zdrowotne, społeczne i gospodarcze – między innymi poprzez wzmocnienie odporności i skuteczne zapobieganie, gotowość i mechanizmy reagowania, w tym zintegrowany i skoordynowany nadzór i monitorowanie, zwiększoną liczbę pracowników publicznego sektora zdrowia oraz lepszy dostęp do medycznych środków przeciwdziałania i dobrowolny transfer technologii, likwidowanie luk w globalnym zarządzaniu, prawnie wiążące porozumienia na wypadek pandemii i wzmocnione Międzynarodowe przepisy zdrowotne.”
Podczas wdrażania strategii Rada wzywa przy realizacji celów i priorytetów strategii do zaangażowania ze strony „społeczeństwa obywatelskiego, środowiska akademickiego, sektora prywatnego, EBI i EBOR oraz innych europejskich banków rozwoju i instytucji finansowych, systemu ONZ, w tym WHO, i innych stosownych podmiotów jak GAVI (Sojusz na rzecz Szczepionek), i Globalnego Funduszu na rzecz Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią.
"Panie Mariuszu - jak można Pana wesprzeć?" - zadał mi pytanie jeden z moich subskrybentów. Blog na Substacku jest to hobby czasochłonne, ale nie planowałem tej działalności, jako źródła dodatkowego dochodu (do tej pory mam jednego płatnego subskrybenta ochotnika). Ale jeśli ktokolwiek uważa, że warto udzielić mi wsparcie finansowe - to poniższa zrzutka daje taką możliwość. Za każdą wpłatę - serdecznie dziękuję :)