28 lutego w sali 111 (bud. U) Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej odbędzie się konferencja naukowa “Transformacja Energetyczna a Wielki Reset”.
Organizatorem jest Centrum Badań Głębokiego Resetu, a konferencja stanowi kontynuację badań nad Wielkim Resetem, przeprowadzonych na Politechnice Warszawskiej w ramach projektu „Architektura i infrastruktura Wielkiego Resetu – studium transformacji ku cywilizacji informacyjnej”.
Wydarzenie ma na celu omówienie i dyskusję nad wynikami badań dotyczących globalnych zjawisk, które są inspirowane przez agendy Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, europejski Zielony Ład oraz amerykański Nowy Zielony Ład. Wielki Reset, zainicjowany w czerwcu 2020 roku przez Klausa Schwaba i Thierry'ego Mallereta w książce "COVID-19: The Great Reset", stał się podłożem do licznych programów reform społeczno-gospodarczych i polityczno-prawnych na całym świecie. Promowane są koncepcje kapitalizmu inkluzywnego, zrównoważonego rozwoju, gospodarki obiegu zamkniętego, neutralności klimatycznej oraz transformacji cyfrowej.
Prof. Janowski: “W myśl zapowiedzi pomysłodawców Wielkiego Resetu, świat staje w obliczu największych w dziejach wyzwań zagrażających jego przetrwaniu. Ich podłożem miałyby być przede wszystkim antropogeniczne zmiany klimatyczne, wymagające przeciwdziałania we współdziałaniu w ramach globalnego zarządzania, bez względu na koszty. W ten sposób globalne bezpieczeństwo klimatyczne staje się teoretycznym imperatywem dla lepszej przyszłości mobilizującym do ponoszenia praktycznych obciążeń już w teraźniejszości. W tej sytuacji kluczowym zadaniem staje się metodyczna i merytoryczna konfrontacja ustaleń świata nauki z decyzjami świata polityki, prowadzona na różnych poziomach, od najwyższych - etyczno-filozoficznej ogólności do najniższych - techniczno-cybernetycznej szczegółowości”.
Konferencja będzie okazją do konfrontacji naukowych ustaleń z decyzjami politycznymi, mając na celu:
Przedstawienie powiązań transformacji energetycznej z agendami Wielkiego Resetu – pierwszy blok wystąpień skupi się na wyjaśnieniu tych relacji.
Omówienie technicznych aspektów transformacji energetycznej – drugi blok poświęcony zostanie szczegółowym rozwiązaniom technicznym i wyzwaniom.
Analizę technokratycznych efektów transformacji – trzeci blok będzie analizować potencjalne skutki transformacji na skalę globalną i cywilizacyjną.
Organizatorzy konferencji, niezależni naukowcy z Rady Programowej, mają na celu przedstawienie rzetelnych wyników badań bez opowiadania się po żadnej ze stron politycznych. Konferencja odpowiada na społeczne zapotrzebowanie na klarowne i merytoryczne dyskusje w obliczu często kontrowersyjnych i niejasnych regulacji oraz rozwiązań.
Wiele emocjonalnych i propagandowych wypowiedzi publicystycznych, niejasne oraz uciążliwe przepisy prawne, a także rozwiązania techniczne, które często okazują się ekologicznie, ekonomicznie i etycznie nieskuteczne, pokazują wyraźnie, że istnieje silne społeczne zapotrzebowanie na otwartą, merytoryczną debatę pomiędzy naukowymi analizami a politycznymi decyzjami dotyczącymi zielonego ładu.
Praktyki polegające na wdrażaniu regulacji i projektów, które często nie uwzględniają rzetelnej wiedzy naukowej, realiów ekonomicznych ani codziennych doświadczeń obywateli budzą nie tylko zdumienie i oburzenie, lecz również drwinę i zażenowanie. Zdarza się, że wprowadzane są one pośpiesznie i pod silnym wpływem doraźnych interesów politycznych, bez dogłębnej analizy długofalowych konsekwencji dla środowiska, społeczeństwa i gospodarki. Skutkuje to rosnącym brakiem zaufania do instytucji publicznych oraz inicjatyw proekologicznych, ponieważ wiele osób odnosi wrażenie, że zamiast troski o realną poprawę stanu środowiska i dobro wspólne, decydujące znaczenie ma doraźny cel polityczny lub wizerunkowy. O tych kwestiach pisał w 2021 roku Steven Koonin, były doradca prezydenta Obamy i pracownik ONZ, w książce „Unsettled: What Climate Science Tells Us, What It Doesn’t and Why It Matters” (BenBella Books, 2021) - o książce pisałem tu.
Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w tej niezwykle ważnej debacie, która może wpłynąć na przyszły kształt polityki energetycznej i klimatycznej w Polsce, zapraszam na stronę wielkireset.org - znajdziecie tam szczegółowe informacje, listę prelegentów i panelistów, program konferencji oraz Formularz Zgłoszenia uczestnictwa. Wstęp na konferencję jest wolny, lecz ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Prof. Jacek Janowski: „Przygotowywana konferencja ma na celu przedstawienie i omówienie z konieczności tylko kilku stanowisk z pozycji nauk społecznych i technicznych wobec planów politycznych, programów socjalnych i projektów finansowych oraz niektórych warunków, możliwości i ograniczeń technicznych transformacji klimatyczno-energetycznej w Polsce na tle europejskim i światowym.
Patronat nad Konferencją objął Pan Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztof Bosak.